Muzea myślistwa, które warto odwiedzić
12 September 2023
Muzea myślistwa, które warto odwiedzić

Dla wielu osób myślistwo to nie tylko forma spędzania wolnego czasu, ale i również ogromna pasjaMuzeum Przyrodniczo – Łowieckie w Nowosiółkach, która często wykracza poza samo polowanie. Niektórzy łączą swoje zainteresowania z lekturą książek o tematyce myśliwskie lub graniem w gry wideo. To jednak nie wszystko. Wielu miłośników myślistwa oddaje się swojej pasji poprzez odwiedzanie muzeów, poświęconym tej tematyce. To właśnie w takim miejscu można poznać historię myślistwa, a także zobaczyć wspaniałe eksponaty. Muzea poświęcone myślistwu znajdują się nie tylko za granicą, ale i również w Polsce. Które z nich warto odwiedzić? Dowiedz się, jakie muza myślistwa i łowiectwa możesz odwiedzić — w kraju i nie tylko!

Muzea myślistwa w Polsce

Polska to kraj, który ma do zaoferowania wiele muzeów, również tych, poświęconych łowiectwu i myślistwu. Do jakiego muzeum myślistwa warto udać się w Polsce? Poniżej znajdziesz cztery propozycje z różnych części kraju!

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, znajdujące się w Warszawie to pozycja obowiązkowa dla osób, które pasjonują się myślistwem. Muzeum to powstało 1 lipca 1983, w wyniku połączenia muzeum łowiectwa oraz muzeum jeździectwa, natomiast od 2018 roku jest oddziałem Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Co można znaleźć w tym muzeum myślistwa?

Zwiedzający mogą odwiedzić wystawy stałe, takie jak "Polski salon myśliwski XIX-XX w.", "W polu i kniei. Część I: Las", "W polu i kniei. Część II: Ptaki", czy "Oko w oko" (trofea egzotyczne), a także wiele wystaw czasowych, które prezentują nie tylko zwierzęta w Polsce, ale i również tradycje  myśliwskie. Aby zobaczyć te wyjątkowe wystawy, należy kupić bilet wstępu do Koszar Kantonistów, w cenie 50 złotych. Kupując ten bilet, można zwiedzać także inne oddziały muzeum. Więcej informacji o wystawach można znaleźć na oficjalnej stronie muzeum: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl.

 • Dni wstępu: wtorek - niedziela
 • Godziny otwarcia: wtorek-środa: 10.00-16.00, czwartek-piątek: 10.00-18.00, sobota: 12.00-20.00, niedziela: 10.00-16.00
 • Cena biletu normalnego: 50 zł
 • Wstęp wolny: bezpłatne piątki

Muzeum myślistwa i łowiectwa - Warszawa

Muzeum Przyrodniczo – Łowieckie w Nowosiółkach

Muzeum Przyrodniczo – Łowieckie „Knieja” to mieszczące się w Bieszczadach muzeum myślistwa, oferujące ekspozycje przyrodniczo-łowieckie. Składa się ono z trzech sal, w których prezentowane są dzieje łowiectwa i leśnictwa, a także fauna i flora tego regionu. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą podziwiać bieszczadzkie drapieżniki i ptactwo, a także dowiedzieć się więcej o historii regionu. Więcej informacji o muzeum można znaleźć pod adresem: https://muzeumknieja.pl/.

 • Dni wstępu: poniedziałek-niedziela
 • Godziny otwarcia: 9:00 – 17:00 (PAŹDZIERNIK – KWIECIEŃ), 8:00 -19:00 (MAJ-WRZESIEŃ)
 • Cena biletu normalnego: 12 zł
 • Wstęp wolny: -

Muzeum Przyrody i Łowiectwa w Turzynie

Muzeum Przyrody i Łowiectwa w Turzynie to miejsce nie tylko dla pasjonatów myślistwa, ale i również przyrody. Zostało ono otwarte 25 maja 2017 r. i znajduje się 35 km od Bydgoszczy.  W sali wystawowej muzeum myślistwa znajdują się sprzęt i akcesoria łowieckie, stare fotografie, medale pamiątkowe, a także trofea. To doskonałe miejsce do poznania kultury i tradycji myśliwskiej. Muzeum nie posiada stałych godzin otwarcia — planując wizytę, należy skontaktować się przez podany na stronie internetowej numer telefonu: https://www.muzeumturzyn.pl/.

 • Dni wstępu: Muzeum nie posiada stałych godzin otwarcia
 • Godziny otwarcia: Muzeum nie posiada stałych godzin otwarcia
 • Cena biletu normalnego: Brak informacji
 • Wstęp wolny: -

Prywatne Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie "Łuczakówka" w Krynicy-Zdrój

W Krynicy-Zdrój można podziwiać zbiory gromadzone w ciągu 30 lat przez miłośnika przyrody i łowiectwa — Józefa Łuczka. Znajdują się tam spreparowane przez założyciela zwierzęta, które służą celom edukacyjnym. 

A co dokładnie znajduje się w muzeum myślistwa? Przede wszystkim ogromna kolekcja zwierzyny grubej, drapieżników, ptaków, zwierząt safari, a nawet motyle czy pajęczaki. Nie zabrakło również kolekcji broni palnej, myśliwskiej i wojskowej. Przed wizytą warto skontaktować się z właścicielem muzeum, w celu jej uzgodnienia — Pan Józef chętnie oprowadza po swoich zbiorach i opowiada o nich. Więcej o muzeum można znaleźć pod wskazanym adresem: https://www.atrakcjekrynicy.pl/muzeum-przyrodniczo-lowieckie.html.

 • Dni wstępu: wtorek-niedziela
 • Godziny otwarcia: 9:00-16:00
 • Cena biletu normalnego: Brak informacji
 • Wstęp wolny: -

Muzeum myślistwa i łowiectwa na świecie

Będąc za granicą, również warto wybrać się do muzeum myślistwa. Muzeum Łowiectwa i Natury w Paryżu, Niemieckie Muzeum Łowiectwa i Rybołówstwa w Monachium, a także Muzeum Łowiectwa i Rolnictwa na zamku Stainz to tylko kilka europejskich propozycji, które zachwycą wszystkich myśliwych. Przed udaniem się do danego kraju warto sprawdzić, jakie wystawy obecnie można zobaczyć.