Maxus 2 i A5 to dwie popularne strzelby (półautomaty śrutowe), które cieszą się uznaniem wśród myśliwych. Obie bronie są produkowane przez renomowaną markę, jaką jest Browning, dzięki czemu nie mamy wątpliwości co do ich jakości wykonania i niezawodności. Warto jednak przyjrzeć się temu, który z tych dwóch modelów będzie dla Ciebie lepszy — pomimo wielu wspólnych cech, różnią się w kilku kluczowych aspektach, które mogą wpłynąć na ostateczne użytkowanie.
Czym różni się Maxus 2 vs A5?
W poniższym porównaniu skupimy się na różnicach w wyglądzie, ergonomii, systemie przeładowania, liczbie czoków oraz ogólnej konstrukcji obu modeli.
Wygląd
Jeśli chodzi o różnice między Maxus 2 i A5, zaczynają sie one już na poziomie samego wyglądu.
Maxus 2 charakteryzuje się bardziej zaokrąglonymi liniami baskili, co może wpływać na komfort użytkowania. Wyprofilowanie spustu i dźwigni przeładowania ma kształt walca, co zapewnia dobry uchwyt i ergonomię.
A5 ma bardziej kanciaste kształty, zwłaszcza w obrębie baskili (głównej części zamka). Spust i dźwignia przeładowania są bardziej płaskie, co daje inny, bardziej surowy wygląd i odczucie w rękach.
Mechanizm magazynka
Maxus 2 wyposażony w plastikową nakrętkę w kształcie walca, co sprawia, że jest lżejsza i łatwiejsza w użytkowaniu, ale za to A5 ma metalową nakrętkę, która jest solidniejsza i bardziej wytrzymała. Wybór może więc zależeć od tego, na czym Tobie, jako przyszłemu użytkownikowi danej broni, bardziej zależy.
Czoki
Sam sposób odkręcania czoków jest identyczny — różni się tylko przyrząd do wykręcania, a konkretnie jego konstrukcja. W przypadku Maxusa 2 jest to wygodny metalowy uchwyt-motylek, a A5 ma klasyczny klucz przypominający imbus.
Jeśli chodzi o wyposażenie broni w zestaw czoków, Maxus 2 ma 5 podstawowych czoków Invector Plus; w A5 mamy dwie sztuki Invector DS. Są to jednak lepiej uszczelnione czoki (za sprawą mosiężnej uszczelki, która dociska się do ścianki lufy, utrzymując gwinty w czystości i ułatwia montaż oraz demontaż czoka, np. przy jego konserwacji).
Obie bronie zostały przystosowane do strzelania śrutem stalowym, dzięki czemu możesz zabrać je ze sobą na polowania, szczególnie te na ptactwo.
System przeładowania
Jakie są jeszcze różnice między Maxusem 2 a A5?
Maxus 2 cechuje system przeładowania gazowego. Ten dość zaawansowany mechanizm wykorzystuje większe zawory upustowe, współpracując z ładunkami o masie od 24 do 64 gramów. Taki system działa płynnie i skutecznie radzi sobie z różnymi rodzajami amunicji.
W A5 mamy mechanizm działania oparty na energii kinetycznej — konkretnie dzięki systemowi Kinematic Drive. Gromadzi energię z odrzutu strzału, co wprawia zamek w ruch. To rozwiązanie niezawodne w ekstremalnych warunkach — działa bezproblemowo i zapewnia większą odporność na warunki atmosferyczne czy zabrudzenia.
Różnice Maxus 2 i A5. Którą broń wybrać?
Wiesz już, co różni bronie Maxus 2 vs A5. Oba rozwiązania marki Browning świetnie nadadzą się dla osób planujących polowania na ptactwo wodne jako godni reprezentanci kategorii półautomatów śrutowych — samoczynne przeładowanie po wykonaniu strzału i rozsądnie dobrane systemy przeładowania sprawiają, że zarówno Maxus 2, jak i A5, są godne uwagi.
- Jeśli zależy Ci na elastyczności w używaniu różnego rodzaju amunicji, wybierz system przeładowania gazowego i Maxusa 2 — jest pod tym kątem bardziej wszechstronny niż A5.
- Choć A5 ma mniej czoków (2 w zestawie), są lepiej uszczelnione dzięki mosiężnej uszczelce, co przekłada się na dłuższą żywotność gwintów i łatwiejszy montaż/demontaż. Jeśli więc zależy ci na precyzyjnym dopasowaniu rozrzutu i lepszej trwałości czoków, A5 może być lepszym wyborem.
- Dla miłośników broni o klasycznym, solidnym wyglądzie i sprawdzonym systemie napędu kinetycznego, A5 wydaje się oczywistym rozwiązaniem.
- Z kolei Maxus 2 to świetny wybór, jeśli szukasz bardziej wszechstronnej i nowoczesnej strzelby z zaawansowanym systemem gazowym, lepszą ergonomią i większą liczbą czoków.
Niezależnie od tego, na którą broń padnie Twój wybór — oba warianty znajdziesz w sklepie internetowym Knieja.
Zapraszamy również do sprawdzenia naszego wideo, w którym omawiamy kwestię różnic pomiędzy Maxus 2 i A5.