Jak zostać myśliwym w Polsce? Przewodnik krok po kroku
13 July 2022
Jak zostać myśliwym w Polsce? Przewodnik krok po kroku

Myślistwo i łowiectwo to funkcje społeczne, które posiadają bardzo długą historię, a co za tym idzie, również i kulturę oraz tradycje. Wbrew pozorom, myśliwi w Polsce nie zajmują się wyłącznie polowaniem, ale i również dbaniem o otaczającą ludzi naturę. Z tego też powodu, do wykonywania tego zawodu potrzebna jest ogromna pasja i zamiłowanie do fauny i flory.

Kto może zostać myśliwym? Jakie warunki trzeba spełnić?

Warto wiedzieć, że nie każdy może zostać myśliwym w Polsce - bezwzględnie należy spełnić kilka ważnych warunków. Myśliwym może zostać osoba, która jest pełnoletnia, zamieszkuje w Polsce na stałe i nie była karana w za przestępstwa popełnione w prawie łowieckim, jak np. kłusownictwo. Potrzebna jest do tego również pasja - myśliwy posiada wiele obowiązków, które dużo łatwiej będzie mu je wypełnić w momencie, gdy będą stanowić dla niego przyjemność, a nie przymus. 

Kto może polować w Polsce?

Nie każdy może wziąć do ręki broń i rozpocząć polowanie w Polsce. Czynność ta jest dozwolona wyłącznie dla osób, które są myśliwymi, członkami  Polskiego Związku Łowieckiego lub myśliwymi z innych krajów europejskich, jednak wyłącznie takimi, którzy przystąpili do egzaminu uzupełniającego w języku polskim, obejmującego takie zagadnienia jak: gatunki zwierząt łownych, okresy łowieckie, zasady i warunki polowania, a także inne.

Jak zostać myśliwym krok po kroku?

Droga do zostania myśliwym nie jest prosta - wymaga dużego nakładu czasu, a także dość sporych pieniędzy. Z uwagi na to, że proces ten jest dość skomplikowany i czasochłonny, nie każdy z chęcią się go podejmie. Jak zostać myśliwym?

Staż w kole łowieckim

Pierwszym krokiem w zostaniu myśliwym jest odbycie stażu w kole łowieckim. Okres ten trwa 12 miesięcy albo może zostać wydłużony do 2 lat, a podczas jego trwania poznaje się aspekty łowiectwa, bierze czynny udział w zadaniach, a także integruje z innymi osobami. Okres ten bardzo dobrze przygotowuje do szkolenia, a także egzaminu, które są dwoma następnymi etapami w pozostaniu myśliwym.

Szkolenie na członkostwo w Polskim Związku Łowieckim

Każda osoba, która chce zostać myśliwym, musi odbyć szkolenie na członkostwo w PZŁ. W kursie można uczestniczyć jeszcze na etapie stażu, jednak bez jego ukończenia nie jest możliwe przystąpienie do egzaminu. 

jak zostać myśliwym

Egzamin na myśliwego

Aby zostać myśliwym, koniecznie należy przystąpić do egzaminu i oczywiście go zdać. Składa się on z trzech części: pisemnej, ustnej oraz praktycznej. W przypadku niezaliczenia egzaminu kandydat ma możliwość przystąpienia do dwóch poprawek. Z uwagi na dużą odpowiedzialność zawodu, zdanie egzaminu na myśliwego nie należy do najłatwiejszych, jednak odbyty uprzednio staż i szkolenie znacznie mogą w tym pomóc.

Przyjęcie do Polskiego Związku Łowieckiego

Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu następuje przyjęcie członka do PZŁ. Należy złożyć deklarację członkostwa i uiścić wpisowe. Osoba, która została przyjęta, może ubiegać się o pozwolenie na broń palną, która będzie wykorzystywana podczas polowań.  

Jak zostać myśliwym - co będzie nam potrzebne?

Droga do zostania myśliwym jest dość długa, warto też myśleć o potrzebnym ekwipunku. Broń myśliwskaodzież myśliwskaakcesoria dla myśliwych to tylko niektóre z potrzebnych produktów. Najlepiej skontaktować się ze specjalistami, tak jak w naszym sklepie Knieja - pomożemy Ci wybrać odpowiedni sprzęt!

Jak zostać myśliwym bez stażu? Czy jest to możliwe?

Niektórzy zastanawiają się jak zostać myśliwym w Polsce bez konieczności przejścia 12-miesięcznego stażu i czy jest to w ogóle możliwe. Odpowiadamy, że tak. Do stażu nie muszą przystępować osoby, które: 

  • posiadają wyższe/średnie wykształcenie leśne lub posiadają inne wyższe wykształcenie o specjalności łowieckiej;
  • strażnicy łowieccy będący na stanowisku minimum 2 lata;
  • osoby, które wcześniej utraciły członkostwo w Polskim Związku Łowieckim.