Polowanie na zające krok po kroku
27 December 2022
Polowanie na zające krok po kroku

Zając to zwierzyna z rodziny zającowatych, którego populacja w Polsce jest bardzo wysoka. Polowanie na zające, tak jak i na każdą inną zwierzynę, uregulowane jest prawnie, dlatego przed przystąpieniem do tej czynności, należy zapoznać się z informacją, w jakim okresie jest ono dozwolone na terenie Polski. Czy w Polsce można polować na wszystkie gatunki zajęcy? W jakim okresie jest to legalne? O czym jeszcze należy pamiętać? Poznaj wszystkie najważniejsze informacje dotyczące polowania na zające w Polsce!

Co należy wiedzieć o zającach?

Na terenie Polski występują dwa gatunki zająca - szarak oraz bielak. Najczęściej można spotkać je na terenach otwartych, głównie suchych łąkach i młodnikach śródpolnych. Rzadziej spotykane są w lasach oraz obszarach podmokłych i bagiennych. Zające posiadają słaby wzrok, jednak doskonale radzą sobie z rozpoznawaniem ruchu, nawet z bardzo dużych odległości. Posiadają dobrze rozwinięty słuch, dlatego podczas polowania na tę zwierzynę należy zachować uwagę i ostrożność, by nie spłoszyć celu.

polowanie na zająca 

Czy w Polsce można polować na zające?

Z najnowszych regulacji prawnych wynika, że na zające szaraki i dzikie króliki wolno polować w okresie od 1 listopada do 31 grudnia. W drodze odłowu okres ten wydłużony jest o ponad dwa tygodnie i trwa do 15 stycznia. Czy na wszystkie gatunki zajęcy można polować w Polsce?

Populacja zająca szaraka jest zdecydowanie większa niż zająca bielaka. Z tego głównie powodu, jedynie pierwszy wymieniony gatunek można określić mianem „łownego” i wyłącznie na niego można polować na terenie Polski. Jeżeli chodzi o zająca bielaka, to znajduje się pod ochroną już od 1952 roku, a dodatkowo  podlega ochronie międzynarodowej na mocy Konwencji Berneńskiej. Oznacza to, że polowanie na niego jest kategorycznie zabronione i może zostać ukarane. 

Co jest zabronione podczas polowania na zające?

Polowanie na zająca wymaga nie tylko umiejętności, ale i również dużej wiedzy dotyczącej tego, co jest zakazane podczas polowania na tę uszatą zwierzynę. Przede wszystkim, zabronione jest strzelanie do zająca, który na terenie polnym stoi w bezruchu. Oddanie strzału w miot możliwe jest jedynie, gdy naganiacze zbliżą się na odległość 150 metrów. W przeciwnym razie, gdy granica ta zostanie przekroczona, strzał można oddać jedynie poza miot. Polowanie nie może odbywać się indywidualnie - jedynie metoda polowania zbiorowego jest tą właściwą. Dodatkowo polowanie na zająca NIE może zostać przeprowadzone przy użyciu poniższych metod:

  • polowanie na zające z psem;
  • polowanie na pomyka;
  • polowanie czeską ławą;
  • polowanie w kotły;
  • polowanie z podjazdu;
  • polowanie na zasiadkę.

W jaki więc sposób można przeprowadzić polowanie na zające? Poznaj jedyną właściwą metodę!

polowanie na zająca

Jak wygląda polowanie na zająca? Metoda pędzeń

Polowania na zające możliwe są jedynie zbiorowo, a udział w polowaniu musi wziąć minimum 6 myśliwych. Jedyną dozwoloną metodą polowania na zające szaraki jest metoda pędzeń. Na czym polega?

Metoda pędzeń polega na płoszeniu zwierzyny i napędzaniu jej na linię myśliwych. Strzał do celu można oddać jedynie z pozycji stojącej do zajęcy, które znajdują się w ruchu, jednak w odległości nie dalszej niż 40 metrów. 

Jakiej broni używać podczas polowania na zające?

Podczas polowania na zające stosuje się broń gładkolufową. Jeżeli chodzi o śruty, to w okresie jesiennym stosuje się nr 4 o średnicy 4 mm, natomiast w zimie nr 2 o średnicy 3,5 mm, który cechuje się tym, że jest grubszy.

Wiedza dotycząca tego, w jaki sposób należy polować na dany gatunek, jest niezwykle istotna i każdy myśliwy powinien ją posiadać. Zachęcamy również do sprawdzenia, jak wygląda polowanie na jelenie.