Jakie są rodzaje broni myśliwskiej?
10 January 2023
Jakie są rodzaje broni myśliwskiej?

Broń myśliwska jest używana do polowań na różnego rodzaju zwierzęta. Istnieje wiele rodzajów broni myśliwskiej, a każdy z nich jest przeznaczony do różnych celów i rodzajów polowań. Jakie wyróżniamy rodzaje broni myśliwskiej? Jaka broń na polowanie zakazana jest w Polsce? Zachęcamy do lektury wpisu i poznania odpowiedzi.

Broń myśliwska — rodzaje ze względu na nabój

Broń kulowa

Broń kulowa to rodzaj broni, w której amunicją są kule, wystrzeliwane z lufy broni za pomocą prochu strzelniczego. Broń kulowa jest najczęściej używana do celów rekreacyjnych, takich jak strzelanie do tarcz, jednak wykorzystuje się ją również do celów obronnych, a także myśliwskich. Nadaje się ona do strzelania na duże odległości, co stanowi jej ogromny atut. Wśród broni kulowej można wymienić repetiery, lever action, dwutakty czy też półautomaty kulowe.

Broń śrutowa

Broń śrutowa to rodzaj broni palnej, w której amunicja składa się z małych kul. Broń ta jest często stosowana w myślistwie i strzelectwie sportowym, ale może być również używana przez wojsko. Przykłady broni śrutowej to m.in. strzelby pump action, boki oraz półautomaty śrutowe.

broń myśliwska rodzaje

Rodzaje kalibrów broni myśliwskiej

Kaliber to średnica lufy broni, a także rozmiar i masa kuli lub łuski amunicji, która jest używana w tej broni. Można wyróżnić ich naprawdę wiele, dlatego poniżej znajdziesz najpopularniejsze rodzaje kalibrów broni myśliwskiej

  • .308 Win,
  • 8x57,
  • .30-06 Spr.
  • 9,3x62

Wybór kalibru broni myśliwskiej zależy od rodzaju polowania oraz od rodzaju zwierzęcia, na które będziemy polować. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni kaliber, który będzie wystarczająco mocny, aby zapewnić skuteczne pozyskanie zwierzyny. Niekiedy ustawa reguluje rodzaj broni i kaliber, z jakiego można ustrzelić daną zwierzynę. 

rodzaje kalibrów broni myśliwskiej

Jakie rodzaje broni na polowania zakazane są w Polsce?

W Polsce obowiązują pewne ograniczenia dotyczące rodzajów broni, które mogą być używane do polowań. Według obowiązujących obecnie przepisów, do polowania dopuszczona jest wyłącznie myśliwska broń palna, z której po można oddać najwyżej pięć pojedynczych strzałów, natomiast jeżeli chodzi o magazynek broni samopowtarzalnej, to może on zawierać co najwyżej dwa naboje. Wszystkie inne rodzaje broni są zakazane i nie mogą być używane podczas polowań. 

Broń myśliwska — rodzaje ze względu na funkcję i zastosowanie

Wyróżniamy także rodzaje broni myśliwskiej, które dzieli się ze względu na ich zastosowanie oraz funkcję użytkowania. W tym przypadku można wymienić:

  • Sztucer myśliwski — jest to najczęściej używana broń myśliwska. Służy do polowań na duże zwierzęta, takie jak jelenie czy też dziki. Karabiny myśliwskie są dostępne w różnych kalibrach, od małych, lekkich kalibrów, aż do tych dużych i ciężkich;
  • Strzelba — jest to broń myśliwska, która służy do polowań na mniejsze zwierzęta, takie jak ptaki czy króliki. Strzelby są dostępne w różnych kalibrach i mogą być używane z różnymi rodzajami amunicji, takimi jak łuski czy kule; 
  • Łuk myśliwski — jest to broń, która zakazana jest w Polsce i nie można z niego polować na zwierzynę na terenie naszego kraju.

Mamy nadzieję, że już znasz najważniejsze rodzaje broni myśliwskiej. W razie problemów z wyborem odpowiedniego modelu skontaktuj się z nami. 

Zainteresować cię także nasz artykuł na temat jaką lornetkę kupić na polowanie.