Jaki tłumik do broni myśliwskiej wybrać?
6 October 2023
Jaki tłumik do broni myśliwskiej wybrać?

Huk, który emitowany jest podczas wystrzału z broni, potrafi być naprawdę głośny i może negatywnie oddziaływać na słuch. Dla myśliwych, którzy chcą polować nie tylko skutecznie, ale i również bezpiecznie, wybór odpowiedniego tłumika do broni jest istotnym zadaniem. W sklepach myśliwskich można dostać różnorodne akcesoria, które różnią się od siebie nie tylko ceną, ale i również innymi parametrami. Jaki tłumik do broni myśliwskiej wybrać? Kiedy jego stosowanie jest dozwolone? Przeczytaj poniższy wpis i poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania!

Jak działa tłumik do broni?

Tłumik dźwięku do broni palnej jest urządzeniem mającym na celu redukcję hałasu wydobywającego się podczas strzału. Posiada formę walca, który nakręca się na lufę broni. Podczas wystrzału ostudza i rozprasza gaz, w rezultacie czego obniża poziom hałasu, emitowanego w momencie wystrzału. Choć tłumik nasuwany na lufę jest w stanie zmniejszyć natężenie poziomu dźwięku, to jednak warto pamiętać, że nie eliminuje go całkowicie. Jak wyglądają przepisy prawne w związku z polowaniem z tłumikiem?

Jaki tłumik do broni myśliwskiej - triton no5

Czy myśliwy może polować z tłumikiem?

W Polsce myśliwy może polować z tłumikiem tylko w określonych warunkach i w ściśle określonych sytuacjach. Zgodnie z przepisami prawa, broń z zamontowanym tłumikiem huku (niezależnie od jego typu i przeznaczenia) jest uznawana za szczególnie niebezpieczną. Warto przyjrzeć się bliżej obowiązującym przepisom prawnym.

Zgodnie z Ustawą o broni i amunicji, art. 10, pkt 5, ust 3: pozwolenie na broń nie może być wydane na broń szczególnie niebezpieczną, w tym broń palną wyposażoną w tłumik lub przystosowaną do strzelania z użyciem tłumika huku. Wyjątkiem jest jednak pozwolenie na wydanie broni  do celów łowieckich. Nie oznacza to jednak, że o każdym miejscu i czasie wolno polować z tłumikiem.

Broń z tłumikiem przeznaczona do celów łowieckich jest dozwolona tylko w przypadku, gdy jest używana do przeprowadzenia odstrzału sanitarnego na mocy nakazu wydanego na podstawie regulacji związanych z ochroną zdrowia zwierząt oraz zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt.

tłumik nasuwany na lufę - triton no3 ar

Jaki tłumik do broni myśliwskiej?

Wybierając tłumiki do broni myśliwskiej, istotne jest wybieranie renomowanych marek, które gwarantują wysoką jakość i skuteczność działania. Jednym z polecanych producentów w tej dziedzinie jest Aimsport. Firma ta oferuje różne modele tłumików o zróżnicowanej pojemności i skuteczności w tłumieniu odgłosu strzału. Warto wziąć pod uwagę, że im większa jest skuteczność tłumienia, tym tłumik może być większy i cięższy, co może mieć wpływ na wygodę użytkowania i precyzję broni. Wybór odpowiedniego tłumika powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb i preferencji myśliwego, z jednoczesnym uwzględnieniem specyfikacji broni oraz warunków, w jakich będzie używany. Jaki tłumik wybrać do konkretnego rodzaju broni? Sprawdź!

Jaki tłumik do broni krótkiej?

Tłumik do broni krótkiej powinien mieć mniejszy rozmiar, niż tłumik przeznaczony do broni długiej. Wynika to z faktu, że broń krótka, jak np. pistolet czy rewolwer, jest znacznie lżejsza i bardziej poręczna od broni długiej. Tłumiki do broni krótkiej są projektowane tak, aby zapewniały skuteczność w tłumieniu odgłosu strzału, jednocześnie nie dodając dodatkowych gramów.

Tłumik do broni bez gwintu

Tłumik do broni bez gwintu to rozwiązanie, które może być stosowane z bronią, która nie posiada gwintowanej lufy lub nie jest przystosowana do montażu standardowego tłumika. W przypadku broni bez gwintu tłumik jest zazwyczaj mocowany poprzez zacisk.

Zobacz także nasz artykuł na temat jakie okulary strzeleckie na strzelnicę