Jak zdać egzamin łowiecki?
7 March 2024
Jak zdać egzamin łowiecki?

Myślistwo to pasja, która pozwala na kontakt z naturą, przebywanie wśród dzikich zwierząt oraz zróżnicowanej roślinności. Aby jednak móc się jej oddać w pełni, konieczne jest zdanie egzaminu łowieckiego, a następnie uzyskanie uprawnień, które umożliwią legalne polowanie. Każdy egzamin, w tym także ten z myślistwa, niesie ze sobą moment stresu i niepewności, czy uda się go zdać. Jak więc skutecznie przygotować się do egzaminu łowieckiego? Odpowiedzi na to oraz inne pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Jak przebiega egzamin łowiecki?

Egzamin łowiecki jest niezbędnym punktem w drodze do uzyskania uprawnień myśliwskich. Składa się on z trzech etapów, a każdy z nich może stanowić wyzwanie dla kandydatów, których celem jest stanie się myśliwym. 

Część pisemna

Pierwszym z etapów egzaminu jest część pisemna, która wymaga od przyszłego myśliwego solidnej znajomości teorii i praktyki związanej z łowiectwem. Etap ten składa się ze 100 pytań zamkniętych, spośród których 30 skupia się na kwestiach bezpieczeństwa podczas polowania, natomiast pozostałe 70 ogólnej wiedzy z zakresu łowiectwa — od zagadnień związanych z biologią zwierząt po przepisy regulujące polowanie. Testy na egzamin łowiecki nie są proste, dlatego należy się do nich właściwie przygotować.

Część ustna

Drugim etapem jest egzamin ustny, na którym trzeba wykazać się podobną wiedzą, co i na części pisemnej. Etap ten, pomimo, że opiera się na zbliżonym materiale, to wymaga od przyszłego myśliwego szybkiej reakcji i zdecydowanej odpowiedzi. Pytania mogą mieć różne formy, a to z kolei może powodować spory stres. Jeżeli jednak jest się dobrze przygotowanym i z powodzeniem zaliczyło się część pisemną, to nie ma co się martwić o rezultat części ustnej. 

Egzamin strzelecki

Trzeci etap, a zarazem ostatni, jest równie istotnym elementem egzaminu łowieckiego, co pozostałe części. Skupia się on przede wszystkim na sprawdzeniu umiejętności praktycznych kandydata. Jak wygląda egzamin strzelecki?

Podczas tej części egzaminu sprawdzane są umiejętności strzelania do określonych celów. Aby zdać tę część z powodzeniem, należy oddać następującą liczbę strzałów: 

  • Strzały do rzutek – 4/10 strzałów celnych;
  • Strzały do “zająca” – 4/10 strzałów celnych;
  • Strzały do „rogacza” – minimum 3 / 5 strzałów celnych.

Aby uzyskać uprawnienia myśliwskie, konieczne jest zaliczenie wszystkich trzech etapów egzaminu. Nawet niezaliczenie jednej części sprawia, że należy powtórzyć cały egzamin w innym terminie. 

Jak zdać egzamin łowiecki?

Skoro już wiesz, jak przebiega egzamin łowiecki, warto również dowiedzieć się, w jaki sposób skutecznie się do niego przygotować. Niezwykle istotną rolę odgrywa w tym przypadku kurs łowiecki, który jest obowiązkowym elementem przed przystąpieniem do egzaminu. Organizowany jest on przez zarząd okręgowy, odpowiadający miejscu zamieszkania uczestnika.

Słuchaj uważnie i notuj najważniejsze informacje

Podczas uczestnictwa w kursie łowieckim niezwykle ważne jest uważne słuchanie i notowanie najważniejszych informacji. Wszyscy kandydaci powinni być skupieni, ponieważ podczas zajęć przekazywana jest nie tylko wiedza niezbędna do zdania egzaminu, ale przede wszystkim praktyczne wskazówki, które przydadzą się w przyszłości podczas polowania. Warto notować to, co podkreśla wykładowca, ponieważ właśnie te elementy mogą zaskoczyć na egzaminie. W skupieniu się podczas kursu może pomóc wyłączenie wszelkich rozpraszaczy, jak telefon czy smartwatch — warto o tym pamiętać!

Dopytuj, jeżeli coś jest niejasne

W trakcie kursu łowieckiego warto dopytywać, jeśli coś wydaje się niejasne. Przepisy dotyczące myślistwa mogą być zawiłe dla początkujących, dlatego warto zadawać dodatkowe pytania, aby dokładnie zrozumieć omawiany materiał. 

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak zdać testy na egzamin łowiecki. A jakie kroki należy wykonać później? Dowiedz się, sprawdzając nasz artykuł na temat tego, jak zostać myśliwym krok po kroku