Jaki pastorał myśliwski wybrać? Wszystko, co musisz wiedzieć
21 May 2024
Jaki pastorał myśliwski wybrać? Wszystko, co musisz wiedzieć

Wybór odpowiedniego pastorału myśliwskiego ma znaczący wpływ na komfort i efektywność polowań. Pastorał myśliwski, nazywany też często kijem trekkingowym lub kijkiem podpierającym, jest wyjątkowym wsparciem dla myśliwego w trudnym terenie. Może z powodzeniem służyć jako podpórka do Twojej strzelby czy lornetki. Zobacz, na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie pastorału myśliwskiego. 

Rodzaje pastorałów myśliwskich: czym się charakteryzują?

Pastorały myśliwskie różnią się od siebie przede wszystkim liczbą nóg, co ma bezpośrednie przełożenie na ich stabilność i zastosowanie. Podział na monopody, bipody i tripody jest powszechnie używany w myślistwie oraz w fotografii. Sprawdź, co wyróżnia każdy z wymienionych rodzajów. 

  1. Monopod, czyli pastorał jednonożny

Monopod, znany również jako pastorał jednonożny, składa się z jednego teleskopowego lub stałego kija. Jest to najlżejszy i najbardziej mobilny typ pastorału, co sprawia, że jest idealny dla myśliwych, którzy dużo się przemieszczają i potrzebują szybkiego wsparcia. Monopod zapewnia podstawową stabilizację, co jest przydatne przy strzelaniu stojącym lub podczas długich marszów w trudnym terenie. Jest łatwy w użyciu, szybki w rozstawieniu i składaniu, co czyni go popularnym wyborem wśród myśliwych i fotografów.

  1. Bipod, czyli pastorał dwunożny 

Bipod to pastorał z dwoma nogami, który ma znacznie większą stabilność niż monopod. Jest polecany szczególnie tym strzelcom i myśliwym, którzy potrzebują stabilnej platformy do celowania z broni palnej. Bipody są często używane na płaskich powierzchniach, gdzie można je łatwo rozłożyć i ustabilizować. Zapewniają dobrą równowagę pomiędzy mobilnością a stabilnością, co czyni je idealnymi do polowań z zasadzek lub do strzelania na dystans. Wiele bipodów ma regulowaną wysokość i kąty rozstawienia nóg, co umożliwia dostosowanie do różnych warunków terenowych.

jaki pastorał myśliwski - bipod

  1. Tripod, czyli pastorał trójnożny

Tripod, czyli pastorał trójnożny, to najbardziej stabilna forma pastorału, umożliwiająca wyjątkową kontrolę i wsparcie podczas strzelania. Tripody są idealne dla myśliwych, którzy spędzają dużo czasu w jednym miejscu, na przykład na czatach lub podczas długich godzin obserwowania zwierzyny. Dzięki trzem nogom tripod jest bardzo stabilny, nawet na nierównym terenie. Jest jednak cięższy i mniej przenośny niż monopody czy bipody, co może być minusem dla tych, którzy często i szybko się przemieszczają. 

Jaki pastorał myśliwski wybrać? Tego nie możesz pominąć

Oprócz podstawowego dostosowania typu pastorału do swoich potrzeb i preferencji, kierując się podziałem ze względu na liczbę nóg, nie możesz zapomnieć o innych, równie ważnych aspektach. Sprawdź, na co jeszcze musisz zwrócić uwagę przy wyborze pastorału myśliwskiego.

  1. Materiał 

Wybór odpowiedniego materiału ma decydującego znaczenie dla trwałości i funkcjonalności pastorału. Drewniane pastorały są cięższe, ale wyróżnia je klasyczny design i solidność. Aluminium i inne metale są lżejsze, ale mogą być mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. 

  1. Ergonomia rączki

Rączka pastorału powinna być wygodna i antypoślizgowa, co jest szczególnie ważne w trudnych warunkach pogodowych. Niektóre modele posiadają rączki z materiałów, które absorbują pot, co zwiększa komfort użytkowania.

  1. System blokowania

System blokowania w pastorałach teleskopowych musi być niezawodny i łatwy w obsłudze. Warto przyjrzeć się pastorałom z systemem szybkiego blokowania, które umożliwiają łatwą regulację długości bez konieczności używania narzędzi.

  1. Waga

Dla wielu myśliwych, zwłaszcza tych przemierzających długie dystanse, niska waga pastorału jest kluczowym kryterium. Lekkie pastorały ułatwiają transport i zmniejszają zmęczenie podczas długotrwałego użytkowania.

  1. Dodatkowe funkcje

Dodatkowe funkcje, takie jak na przykład wymienne końcówki do różnych rodzajów terenu, mogą znacząco zwiększyć wszechstronność pastorału. Warto także zastanowić się nad pastorałami ze wbudowanym stojakiem na broń, co może ułatwić celowanie.

Podsumowanie

Znalezienie idealnego pastorału myśliwskiego to nie lada wyzwanie. Pamiętaj, żeby wcześniej zapoznać się ze wszystkimi parametrami i specyfikacją techniczną modelu, który najbardziej Cię interesuje. Najważniejsze, aby jego charakterystyka odpowiadała Twoim potrzebom związanym z polowaniem. Szukasz innych akcesoriów do uzupełnienia ekwipunku? Sprawdź naszą ofertę plecaków myśliwskich i strzeleckich