Najlepsze psy do polowań na lisy, borsuki i zające - przegląd ras
28 May 2024
Najlepsze psy do polowań na lisy, borsuki i zające - przegląd ras

Polowanie na zwierzynę łowną, czyli na przykład lisy, borsuki czy zające, wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności myśliwskich, ale również współpracy z właściwie przygotowanymi do swoich zadań psami. Jakie rasy psów najlepiej sprawdzają się podczas polowania na wyżej wymienione zwierzęta? Zobacz nasz praktyczny przewodnik i dowiedz się więcej o charakterystyce poszczególnych ras psów myśliwskich.

Jaki pies na lisy? Te rasy będą najlepsze

Jeśli poszukujesz psa myśliwskiego, który świetnie sprawdzi się podczas polowań na lisy, weź pod uwagę 3 razy:

  • Fox Terrier to jeden z popularniejszych wyborów do polowań na lisy. Psy tej rasy charakteryzują się sporymi pokładami energii i odwagą, a dzięki swojej zwinności i wytrwałości doskonale nadają się do śledzenia lisów w różnych terenach. Fox Terrier jest również znany z dużej niechęci do lisa, co sprawia, że jest niezwykle skuteczny w tej roli;
  • Beagle jest kolejnym świetnym wyborem jako pies używany do polowań na lisy. Jego wyjątkowy węch i zdolność do długotrwałego śledzenia zapachów czynią go idealnym psem do polowań w terenach z dużą roślinnością. Beagle jest również bardzo wytrzymały i potrafi długo utrzymać tempo, co jest kluczowe podczas polowań na szybkie zwierzęta;
  • Border Terrier, choć mniejszy od wielu innych ras terierów, jest bardzo wytrzymały i potrafi skutecznie polować w trudnych warunkach. Jego drobna budowa ciała umożliwia szybkie penetrowanie nawet trudno dostępnych miejsc (szczególnie zarośli, gdzie lisy lubią się ukrywać), co czyni go cennym pomocnikiem w polowaniach.

pies na lisy - beagle

Pies do polowania na borsuki — rasy do zadań specjalnych

Psy myśliwskie do polowań na borsuki powinny wykazywać się niezwykłą precyzją i zwinnością. Które rasy będą w takim przypadku najbardziej pomocne dla myśliwego?

  • Jack Russell Terrier jest znany ze swojej nieustraszonej natury i zdolności do ścigania borsuków, nawet w ich norach. To mały, ale niezwykle odważny pies, który nie cofnie się przed zadaniem stawienia czoła borsukowi, a jego zwinność pozwala mu na manewrowanie w wąskich tunelach;
  • Dachshund, często nazywany jamnikiem, jest tradycyjnie używany do polowań na borsuki, dzięki swojemu niskiemu i długiemu ciału idealnie przystosowanemu do wchodzenia do nor. Jego determinacja i odwaga doskonale sprawdzają się podczas polowań na borsuki, gdzie zdolność do pracy w ograniczonych wielkościowo przestrzeniach jest nieoceniona.
  • Norfolk Terriery są zwinne, co umożliwia im sprawną pracę w zaroślach i trudnym terenie, gdzie borsuki często mają swoje nory. Ich twarda sierść zapewnia ochronę przed trudnymi warunkami terenowymi, a silny instynkt łowiecki sprawia, że są niezwykle skuteczne w wytropieniu i konfrontacji z borsukiem. 

Pies na zające — rasy idealne do szybkich polowań

W polowaniu na tego typu zwierzynę największe znaczenie ma szybkość i umiejętność dostosowywania przez psy prędkości do gonionego zająca. Jakie rasy będą najlepiej nadawały się do polowań na zające?

  • Greyhound jest najszybszym psem świata, co sprawia, że jest doskonałym wyborem do polowań na zające. Jego zdolność do osiągania ekstremalnych prędkości w krótkim czasie pozwala mu szybko dogonić zająca, co jest kluczowym atutem w tego typu polowaniach;
  • Whippet, podobnie jak Greyhound, charakteryzuje się dużą prędkością i zwinnością. Jest mniejszy i bardziej zwinny w porównaniu z Greyhoundem, co pozwala mu na szybkie manewrowanie na polu, szczególnie gdy zając próbuje zmieniać kierunki ucieczki;
  • Saluki wyróżniają się niezwykłą prędkością i wytrzymałością, co czyni je doskonałymi psami do długich pościgów w otwartym terenie. Ich długie nogi i aerodynamiczna budowa ciała pozwalają na osiąganie dużych prędkości, a ostry wzrok umożliwia szybkie zauważenie zdobyczy nawet na dużych dystansach. 

myśliwski pies na zające - greyhound

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego psa do polowań na lisy, borsuki lub zające zależy od specyfiki zadania oraz terenu polowania. Opisane wyżej rasy są specjalnie przystosowane do radzenia sobie z wyzwaniami, które stawiają te rodzaje polowań. Masz już wybranego psa do polowań i potrzebujesz dla niego ekwipunku? Zadbaj o profesjonalne wyposażenia i sprawdź nasze akcesoria dla psów myśliwskich.