Jak przygotować się do wyjścia na strzelnicę? Najważniejsze akcesoria i strój
21 June 2024
Jak przygotować się do wyjścia na strzelnicę? Najważniejsze akcesoria i strój

Przygotowanie do wyjścia na strzelnicę wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale również właściwego wyposażenia i stroju. Zadbanie o bezpieczeństwo swoje i innych powinno być priorytetem - zwłaszcza, jeśli to Twoja pierwsza lub jedna z pierwszych wizyt na strzelnicy. Jeśli nie wiesz, jak skompletować ubiór oraz akcesoria strzeleckie, sprawdź przygotowaną przez nas listę najważniejszych niezbędników. 

Akcesoria strzeleckie - co przyda się na strzelnicy?

O czym trzeba pamiętać, wybierając się na strzelnicę? Zobacz naszą listę akcesoriów, które warto mieć ze sobą.

Kabura i pas strzelecki

Kabury i pasy strzeleckie to podstawowe elementy wyposażenia każdego strzelca. Dobrze dopasowana kabura zapewnia wygodę i szybki dostęp do broni. Istnieją różne typy kabur – od wewnętrznych, noszonych pod ubraniem, po zewnętrzne, montowane na pasie. Pas strzelecki powinien być wytrzymały, szeroki i umożliwiać stabilne zamocowanie kabury oraz dodatkowych ładowników. 

Ładownice i magazynki

Dodatkowe magazynki oraz ładownice to niezbędne akcesoria strzeleckie. Pozwalają na szybkie i sprawne przeładowanie broni, co jest priorytetem podczas ćwiczeń na strzelnicy. Warto mieć kilka magazynków przygotowanych do strzelania, aby uniknąć przestojów podczas sesji treningowej. Ładownice mogą być montowane na pasie, kamizelce taktycznej lub nawet na udzie, zapewniając łatwy dostęp do dodatkowej amunicji.

Mata strzelecka

Mata strzelecka powinna być elementem wyposażenia strzelnicy, jednak możesz zaopatrzyć się wcześniej we własną, zwłaszcza jeśli często wybierasz się na wyprawy łowieckie lub interesuje Cię strzelectwo terenowe. Tego typu mata przydaje się szczególnie podczas strzelania na dłuższe dystanse, gdzie celowanie odbywa się w pozycji leżącej. Mata zapewnia komfort i stabilność, chroniąc jednocześnie ubrania przed zabrudzeniem. Wybierając matę strzelecką, warto zwrócić uwagę na jej grubość, materiał oraz dodatkowe funkcje, takie jak kieszenie na akcesoria czy paski mocujące. Mata powinna być łatwa do zwinięcia i przenoszenia.

akcesoria na strzelnice

Akcesoria związane z ochroną słuchu i oczu

Ochrona słuchu to absolutna konieczność na strzelnicy. Hałas generowany przez broń palną może trwale uszkodzić słuch, dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości ochronniki słuchu. Można wybrać nauszniki z aktywnym tłumieniem hałasu, które pozwalają na słyszenie rozmów, ale jednocześnie blokują głośne dźwięki. Alternatywą są zatyczki do uszu, które również gwarantują skuteczną ochronę, choć nie są tak komfortowe w dłuższym użytkowaniu.

Ochrona oczu jest równie ważna co ochrona słuchu. Strzelanie bez odpowiednich okularów ochronnych naraża oczy na uszkodzenia spowodowane odłamkami, gorącymi łuskami czy pyłem. Warto wybierać okulary balistyczne, które spełniają normy bezpieczeństwa i są odporne na uderzenia. Okulary powinny być wygodne i nie ograniczać pola widzenia. Niektóre modele są wyposażone w wymienne soczewki, co pozwala na dostosowanie ich do różnych warunków oświetleniowych.

Jak się ubrać na strzelnicę?

Odzież na strzelnicę powinna być wygodna i funkcjonalna. Warto wybierać ubrania z wytrzymałych materiałów, które zapewniają swobodę ruchów. Kamizelki strzeleckie lub kurtki z wieloma kieszeniami mogą okazać się bardzo przydatne. Kieszenie pozwalają na przechowywanie dodatkowych magazynków, narzędzi czy innych niezbędnych akcesoriów. Ubrania powinny być również dostosowane do warunków pogodowych.

O czym jeszcze należy pamiętać w kontekście ubioru na strzelnicę?

Rękawice strzeleckie umożliwiają lepszy chwyt broni. Wybierając rękawice, należy zwrócić uwagę na to, aby były dobrze dopasowane i wykonane z materiałów zapewniających dobrą przyczepność. Rękawice mogą mieć również dodatkowe wzmocnienia na palcach i dłoniach, co zwiększa ich trwałość. Niektóre modele są wyposażone w dodatkowe funkcjonalności, takie jak możliwość obsługi ekranów dotykowych.

Nie zapomnij o odpowiednio dopasowanych butach. Na strzelnicy najlepiej sprawdzają się buty trekkingowe lub taktyczne, które zapewniają stabilność i komfort na różnych nawierzchniach. Dobrze dobrane buty zmniejszają ryzyko kontuzji i pozwalają na pewne poruszanie się po strzelnicy.

Nakrycia głowy ochronią twarz przed słońcem oraz mogą pomóc w zachowaniu lepszej widoczności celu na otwartej strzelnicy. W chłodniejsze dni warto zaopatrzyć się w ciepłą czapkę. Czapka powinna być dobrze dopasowana, aby nie spadała podczas strzelania. Dodatkowo daszek czapki może chronić oczy przed oślepiającym słońcem, co poprawia komfort celowania.

Podsumowanie

Przed odwiedzeniem strzelnicy warto zadbać o właściwe przygotowanie, uwzględniając nie tylko akcesoria strzeleckie, ale także dostosowaną do określonych warunków odzież myśliwską. Dzięki temu priorytetem będzie Twój komfort i bezpieczeństwo, a dodatkowo przełoży się to pozytywnie na skuteczność strzelania i czerpanie przyjemności z tej aktywności.

Sprawdź też nasz artykuł o tym, jak się ubrać do lasu.