Polowanie w nocy - jak się do niego przygotować?
24 March 2022
Polowanie w nocy - jak się do niego przygotować?

Polowanie w nocy - jak się do niego przygotować?

Polowanie w nocy bardzo różni się od łowów w ciągu dnia. Bez względu na to czy odbywa się w grupie, czy indywidualnie, wymaga umiejętności i właściwego przygotowania. Co warto wiedzieć o polowaniu po zmroku?

Według prawa łowieckiego noc to okres zaczynający się godzinę po zachodzie i kończący się godzinę przed wschodem słońca. Obowiązują wtedy nieco inne zasady postępowania, niż w ciągu dnia. 

Polowanie w nocy – jak się przygotować?

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z polowaniami po zmierzchu, czasem decydują się na polowanie w grupie. Wraz ze zdobywaniem niezbędnej wiedzy, mogą wybierać się na nocne łowy samodzielnie.

Polowanie nocą wymaga szczególnie dokładnego przygotowania oraz rozpoznania terenu. Myśliwy zobowiązany jest do:

  • dokładnego zapoznania się z obszarem, na którym zamierza polować,
  • starannego rozpoznania celu przed oddaniem strzału,
  • ponownego sprawdzenia terenu w dzień, jeśli doszło do oddania strzału, lecz nie udało się podnieść zwierzyny,
  • niezakłócania trybu życia osób mieszkających w zlokalizowanych w pobliżu osadach.

Ponadto osoby polujące w nocy powinny pamiętać o tym, by nie oddawać strzałów w kierunku dróg publicznych czy osad ludzkich. Zalecane jest polowanie w znanym sobie terenie. Jeśli myśliwy zamierza wybrać się w nowe miejsce, powinien wcześniej udać się tam w ciągu dnia, by dokładnie zapoznać się z topografią i wszelkimi niebezpiecznymi punktami.

Na jaką zwierzynę poluje się po zmierzchu?

W nocy można polować na kilka rodzajów zwierzyny. Należą do niej:

  • dzikie gęsi i kaczki - na zlotach i przelotach, 
  • piżmaki i drapieżniki

Oczywiście polowanie na konkretne gatunki musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi zasadami łowieckimi i w wyznaczonym terminie. 

Polowanie indywidualne w nocy – jaki sprzęt i akcesoria wybrać?

Łowy po zmroku wymagają odpowiedniego przygotowania. Aby dobrze widzieć zwierzynę, strzelać celnie i skutecznie, a jednocześnie pozostać niezauważonym, konieczne jest posiadanie specjalistycznego sprzętu. Niezastąpione okazują się noktowizory, lunety i celowniki termowizyjne. Ich użytkowanie jest możliwe na mocy rozporządzenia Ministerstwa Środowiska z 10 września 2019 r.

Sprzęt ten wykorzystywany jest zarówno przez profesjonalnych myśliwych, jak i amatorów. Najlepsze modele można znaleźć w naszym sklepie. Wyróżniają się one najwyższą jakością, solidnym wykonaniem i żywotnością. Są lekkie i wygodne podczas transportu i noszenia w czasie polowania. Dzięki doskonałym parametrom zwierzyna widoczna jest nawet z dużej odległości, a polowanie po zmroku staje się znacznie łatwiejsze. 

Oprócz sprzętu termowizyjnego, duże znaczenie ma również odpowiednia odzież. Temperatura w nocy szybko spada, konieczne jest więc zadbanie o strój, który zapobiegnie utracie ciepła. Świetnym rozwiązaniem są wiatroszczelne i nieprzemakalne kurtki, ciepłe bluzy oraz wytrzymałe, nieprzemakalne obuwie. 

Myśliwi wybierający się na polowanie w nocy powinny pamiętać również o takich akcesoriach jak latarki, GPSy czy powerbanki. 

Polowanie po zmroku jest znacznie trudniejsze niż w ciągu dnia, mimo to ma spore grono amatorów. Z pewnością daje inne możliwości i pozwala na rozwinięcie własnych umiejętności, musi jednak odbywać się zgodnie z określonymi zasadami i przy zachowaniu zdrowego rozsądku. Niezwykłym ułatwieniem jest również posiadanie profesjonalnego sprzętu.