Budowa i montaż tłumika do broni myśliwskiej
25 October 2023
Budowa i montaż tłumika do broni myśliwskiej

Stosowanie tłumika do broni do przeprowadzenia odstrzału sanitarnego, zgodnie z prawem jest od kilku lat legalne, dlatego nic dziwnego, że popularność tego akcesorium wzrosła. Dla wielu myśliwych stanowi on nie tylko funkcjonalne narzędzie, ale również element, który wpływa na wygodę, precyzję oraz komfort podczas polowania. Budowa i montaż tłumika do broni myśliwskiej to temat, który zyskuje na popularności wśród pasjonatów myślistwa. Jak działa tłumik do broni, z czego jest skonstruowany oraz jak zamontować go do broni myśliwskiej? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze w tym temacie pytania!

Jak działa tłumik do broni? 

Jak sama nazwa wskazuje, tłumik do broni myśliwskiej ma za zadanie zredukować poziom hałasu, który występuje podczas oddania strzału. Ma kształt walca i działa poprzez zmniejszanie prędkości gazów wylotowych wystrzału i rozpraszanie emitowanego dźwięku. 

W Polsce broń wyposażona w tłumik lub przystosowana do jego montażu jest uważana za szczególnie niebezpieczną, co skutkuje zakazem wydawania pozwoleń na taką broń. Istnieją jednak wyjątki — jednym z takich przypadków, takich jak broń przeznaczona do odstrzału sanitarnego. W takich przypadkach tłumik może być legalnie używany, aby ograniczyć hałas i zakłócenie w otoczeniu, jednocześnie zapewniając skuteczność oddania strzału.

budowa tłumika do broni

Budowa tłumika do broni

Jak skonstruowany jest tłumik do broni? Przede wszystkim jest zbudowany w taki sposób, aby zmniejszać hałas wydobywający się podczas strzału. Składa się z różnorodnych przegród i komór, których zadaniem jest spowolnienie i większa kontrola nad wydobywającymi się podczas strzału gazami. W momencie wyjścia z lufy gazy trafiają do komór, gdzie są chłodzone i wygłuszane. Nie trzeba się jednak martwić, że tłumik do broni spowolni wystrzał — kula nie ma kontaktu z żadną z części tłumika, dzięki czemu pocisk wychodzi z taką samą prędkością.

Jak zamontować tłumik do broni myśliwskiej?

Montaż tłumika to proces, który nie wymaga specjalnych umiejętności. Przed przystąpieniem do tego działania warto jednak wziąć pod uwagę kilka kluczowych elementów. Przede wszystkim należy się upewnić, że broń jest odbezpieczona, a w komorze nie znajdują się żadne naboje. W trakcie zakładania tłumika broń nie może być gotowa do oddania strzału. Jak wyglądają kolejne kroki?

Przed założeniem tłumika do broni, warto upewnić się, czy jest on dostosowany do rodzaju broni, na który jest zakładany. Część broni posiada specjalnie zaprojektowane tłumiki, przez inne modele nie będą pasować. Dodatkowo, w niektórych przypadkach przed założeniem tego akcesorium konieczne jest uprzednio zdemontowanie lufy.  

Zamontowanie tłumika do broni myśliwskiej zwykle polega na jego przykręceniu na gwincie znajdującym się na końcówce lufy. Proces ten jest zazwyczaj prosty, ale wymaga ostrożności i pewności, że tłumik jest właściwie umocowany. Część modeli zakłada się jednak poprzez ich zaciśnięcie na końcówce lufy. W zależności od typu tłumika huku, a także rodzaju broni, montaż może wyglądać inaczej.

budowa tłumika do broni palnej

Tłumiki do broni dostępne w Kniei

W ofercie sklepu Knieja znajdziesz różnorodne tłumiki do broni od renomowanych producentów, w tym Aimsport. Dostępne są nowoczesne tłumiki do broni myśliwskiej i sportowej, które wyróżniają się zadowalającymi parametrami, a jednocześnie zachowują niewielką masę. Dodatkowo nie zwiększają one znacznie długości całkowitej broni. Są one lekkie i poręczne, co sprawia, że korzystanie z broni z zamontowanym tłumikiem jest komfortowe. Produkty dostępne w asortymencie Knieja spełniają wysokie standardy jakości i zapewniają efektywne tłumienie dźwięku. Zachęcamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą tłumików, które pomogą poprawić komfort strzelania!

Zobacz także jaki tłumik do broni myśliwskiej wybrać.