Czy polowanie na łosie jest legalne w Polsce?
16 January 2024
Czy polowanie na łosie jest legalne w Polsce?

W Polsce niektóre gatunki zwierząt podlegają ochronie, co oznacza, że polowanie na nie jest całkowicie zakazane. Do tej grupy można zaliczyć między innymi niedźwiedzie brunatne, rysie, czy też żubry. Czy polowanie na łosie w Polsce podlega podobnym ograniczeniom? Poznaj odpowiedzi na te inne pytania z poniższego wpisu. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Polowanie na łosie w Polsce — czy jest legalne?

Łoś to zdecydowanie największy gatunek zwierzyny jeleniowatej, występującej zarówno na terenie Polski, jak i również w krajach europejskich. Co więcej, stanowi on obiekt zainteresowania wszystkich myśliwych, ze względu na imponujące rozmiary i charakterystyczne poroże, które przyciąga szczególną uwagę. Posiadanie trofeum myśliwskiego w postaci poroża łosia jest dla wielu myśliwych nie tylko dowodem na ich umiejętności, ale również świadectwem sukcesu na polowaniu. Czy polowanie na łosie jest legalne na terenie Polski?

Polskie przepisy dotyczące myślistwa regulują kwestie związane z terminami polowań, zezwoleniami myśliwskimi, czy nawet metodami polowań. Choć łosie stanowią atrakcyjny cel dla myśliwych, to jednak polowanie na łosie w Polsce jest zabronione. Wynika to z faktu, że w latach 90 intensywnie polowano na tę zwierzynę, co przyczyniło się do drastycznego spadku populacji. Z roku na rok jednak liczba osobników stale się zwiększa. Pomimo tego, w dalszym ciągu myśliwi w Polsce nie otrzymali zielonego światła do polowania na tę zwierzynę. 

Polowanie na łosie w Polsce

Co grozi za zabicie łosia?

Kłusownictwo to poważne przestępstwo, które niesie za sobą surowe konsekwencje. Zabójstwo łosia narusza obowiązujące prawo myśliwskie, a co za tym idzie, za tego typu przewinienie grozi kara dwóch lat pozbawienia wolności. Sankcje karne to jednak nie wszystko — ustalone zostały także kary pieniężne za nielegalne zabicie zwierząt. W przypadku łosia i jelenia przewidziana jest kara 4 tysięcy złotych. Tak poważne sankcje mają na celu ochronę środowiska i zapobieganie nielegalnym praktykom łowieckim. Gdzie polowanie na łosie jest legalne?

W jakich krajach można polować na łosie?

Polowanie na łosie stanowi atrakcyjne wyzwanie dla myśliwych i choć w Polsce jest ono nielegalne, to myśliwi posiadają możliwość polowań na te imponujące zwierzęta w różnych innych krajach. Jednymi z popularnych destynacji łowieckich są Szwecja, Finlandia, Estonia oraz Białoruś, gdzie populacja łosi jest stosunkowo wysoka. 

Należy jednak wiedzieć, że  aby uczestniczyć w polowaniach za granicą, konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów i zezwoleń. Każdy kraj ma swoje wymagania i procedury, które regulują polowanie przez obcokrajowców, dlatego istotne jest wcześniejsze sprawdzenie i uzyskanie niezbędnych zezwoleń. Obejmuje nie tylko zgodę na polowanie, ale także ewentualne formalności związane z przewozem broni.

Na jakich terenach występują łosie?

A na jakich terenach za granicą można spotkać łosie? Są to zwierzęta, które występują głównie na obszarach leśnych i zakrzewionych terenach podmokłych. Ich naturalnymi siedliskami są bagna, torfowiska oraz tereny zalewowe nad jeziorami i rzekami. Obszary te charakteryzują się przede wszystkim dostępem do wody oraz obfitością roślinną. 

Czy polowanie na łosie w Polsce jest legalne

Jak polować na łosie?

Polowanie na łosie wymaga od myśliwego przede wszystkim zrozumienia zwyczajów zwierzyny. Nie bez znaczenia jest również posiadania odpowiedniego wyposażenia i broni. Jedną z metod wybieranych do polowania na łosie jest polowanie z podchodu, polegające na ostrożnych zbliżeniu się do zwierzyny i oddanie precyzyjnego strzału. W tym przypadku dobrze sprawdza się również polowanie z ambony, dzięki któremu myśliwy posiada szersze pole widzenia. Jedno jest pewne: to fascynujące polowanie, świadczące o umiejętnościach i doświadczeniu myśliwego.

Zobacz także czy polowanie na wilki jest legalne w Polsce.