Trofea myśliwskie - znaczenie, charakterystyka
23 June 2022
Trofea myśliwskie - znaczenie, charakterystyka

Na zawód myśliwego składają się nie tylko wiedza i umiejętności, ale też kwestie prawne czy etyczne. Osoby, które na co dzień nie mają styczności z tym zawodem, nie zdają sobie sprawy, jak interesujący on jest i jak ciekawe zwyczaje i tradycje myśliwskie posiada. Do jednego z nich zalicza się zdobywanie trofeów podczas polowań. O czym może świadczyć duża liczba trofeów myśliwskich w gospodarstwie domowym? Jaka jest historia tego zwyczaju? Co w ogóle zalicza się do tej kategorii? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Co to są trofea myśliwskie?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym w ogóle są trofea myśliwskie lub łowieckie. Mianem tym określa się zwykle niejadalną i spreparowaną część ciała zwierzyny, którą wcześniej się pozyskało. Może to być skóra zwierzyny, futro, pióra, poroże, czaszka, a nawet pazury czy uzębienie. Na trofeum wybiera się głównie charakterystyczne części ciała, które wyróżniają się specyficznymi cechami. 

Trofea łowieckie i ich historia

Wystawy trofeów to coś, co znane jest w historii nie od dziś. Pierwsza z nich miała miejsce w Krakowie już 1887 roku, natomiast następna odbyła się zaledwie siedem lat później we Lwowie. Kolejne wystawy odbywały się kolejno w: 1899 roku w Warszawie, 1909 i 1911 w Poznaniu, oraz w 1912 w Warszawie. Wystawy, na których prezentowane były trofea łowieckie, odbywały się również po odzyskaniu niepodległości, po II wojnie światowej i w latach 90. Trofea gromadzone przez myśliwych stanowią dla nich dużą wartość i nieodłączny element kariery. Dodatkowo posiadają one symboliczne znaczenie, pochodzące z dawnych wierzeń - jak wtedy sądzono, myśliwy, który upolował zwierzynę, przejmował jej najistotniejsze cechy, jak szybkość czy siłę. Obecnie jednak stanowią one wyłącznie pamiątkę z wyjątkowych polowań. 

trofea łowieckie

Trofea myśliwskie a ochrona prawna

Zawód myśliwego posiada wiele aktów prawnych, których należy przestrzegać.  Rozporządzenia nie ominęły również trofeów ze zwierzyny - ich wycena regulowana jest przez Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 19 maja 2005 r. w sprawie sposobu wyceny oraz ewidencji trofeów łowieckich. Określa ona między innymi kryteria oceny zdobytych  trofeów.

Jak przygotować tego rodzaju trofeum?

Przygotowanie trofeum myśliwskiego wymaga znajomości z zakresu preparowania i konserwacji.  W tym celu potrzebne są specjalistyczne akcesoria myśliwskie, dzięki którym ułatwione jest oddzielenie tkanek przylegających do czaszki czy też środków do wybielania kości. Niektóre trofea wymagają wypełnienia za pomocą specjalnej masy, zabezpieczającej przed zniszczeniem. 

Aby trofea zachowały ładny wygląd na dłużej, niezbędna jest ich konserwacja. Podstawowe czyszczenia powinno się wykonywać systematycznie, natomiast raz na jakiś czas warto ponownie użyć środka wybielającego, dzięki któremu trofeum będzie prezentować się jak nowe. 

Czy można sprzedawać i kupować trofea myśliwskie?

Trofea myśliwskie to pamiątka, którą z polowania przynosi sobie myśliwy. Stanowi ona również dowód na jego zwinność i umiejętności. Wiele osób uważa, że pozyskiwanie wszelkiego rodzaju trofeów drogą zakupu, a także sprzedawanie ich nie jest etyczne. Może to zostać odebrane jako chęć pozbycia się swoich wspomnień odnośnie danego polowania, lub jako chęć oszustwa, poprzez chwalenie się cudzymi trofeami. Warto zbierać i kolekcjonować swoje własne nagrody.