Tradycje i zwyczaje myśliwskie, które warto znać
8 June 2022
Tradycje i zwyczaje myśliwskie, które warto znać

Tradycje oraz zwyczaje myśliwskie są niezwykle ważne dla tejże społeczności. Tak naprawdę jest ich wiele i często są one zupełnie nieznane dla osób, które do niej nie należą. Co więc robią prawdziwi myśliwi oraz jakie tradycje są przez nich kultywowane? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółów w tym zakresie.

Tradycja myśliwska, czyli ślubowanie

Jedną z kluczowych tradycji jest ślubowanie. Ma ono na celu wprowadzenie takiej osoby w prawdziwy świat łowiectwa, natomiast cała uroczystość ma miejsce najczęściej przed polowaniem zbiorowym, ewentualnie podczas innych okazji. Tradycją myśliwską jest to, że podczas ślubowania pretendentowi towarzyszy opiekun. Natomiast ślubowanie prowadzone jest przez najstarszego funkcją myśliwego, który może mieć w tym czasie swojego asystenta. Jak natomiast wygląda ślubowanie od strony praktycznej?

Ślubujący ma klęknąć na lewe kolano jednocześnie pionowo trzymając swoją broń w lewej dłoni, wraz z opartą o ziemię stopką. Za nim ma natomiast stać opiekun i trzymać swoją prawą rękę na lewym ramieniu podopiecznego. Ważne jest też to, aby myśliwi biorący udział w wydarzeniu zdjęli swoje nakrycia głowy w geście szacunku. Konieczne jest dodatkowo wygłoszenie przyjętego tekstu ślubowania.

Chrzest myśliwski

Do zwyczajów myśliwskich zalicza się także chrzest. Jest to bardzo stary zwyczaj, który powiązany jest z upolowaniem ze swojej pierwszej zwierzyny. Mistrz takiej ceremonii ma zanurzyć kordelas albo nóż myśliwski w farbie upolowanego zwierzęcia oraz następnie wykonać na czole myśliwego znak krzyża. Jednocześnie podczas wykonywania takiego znaku wygłasza on następującą formułę: ”Chrzczę Cię na wyznawcę Świętego Huberta”. Święty Hubert to w praktyce patron myśliwych, mający być pośrednikiem między łowcą i Stwórcą.

Tytuł króla polowania - zbiorowego

W łowiectwie jest to tytuł przyznawany temu z myśliwych, który zdołał upolować albo najwięcej zwierzyny, albo zwierzę będące wyżej w hierarchii od pozostałych zwierząt ogółem. Nadanie go najczęściej ma miejsce podczas zbiórki na sam koniec polowania, natomiast poza powodem do dumy, myśliwy najczęściej odbiera także medal oraz gratulacje od pozostałych. To jeden ze zwyczajów myśliwskich, który z pewnością wiąże się z dużymi emocjami.

Zbieranie trofeów

Tradycją myśliwską jest też upodobanie do zbierania trofeów najczęściej w formie okazałej części zwierzęcia, np. poroże jelenia oraz kły. Oczywiście nie jest to wymóg, bowiem obecnie wielu myśliwych rezygnuje z gromadzenia takich pamiątek w swoich domach lub mieszkaniach. Warto mieć też na uwadze, że kupowanie trofeów myśliwskich uznawane jest w tradycji za dyshonor, nie warto więc tego robić.

Pokot

Kolejnym zwyczajem praktykowanym w środowisku myśliwskim jest pokot. To rytuał, który kończy zbiorowe polowanie, polegający na złożeniu raportu o tym, jaki miało ono przebieg. Zgodnie z przyjętym przez Polski Związek Łowiecki zwyczajem, zwierzęta układa się na prawym boku, głową w kierunku myśliwych oraz w ustalonej hierarchii według gatunków. Ważnym etapem jest także złożenie raportu z takiego polowania, a także prowadzący polowanie składa raport najstarszemu stażem myśliwemu. Ogłasza się też króla polowania, a cały pokot wieńczy wykonanie sygnału „Darz Bór”.

Hubertus 

Hubertus to święto 3 listopada, które zazwyczaj rozpoczyna cały sezon polowań. Dzień rozpoczyna się nabożeństwem urządzonym w kniei, natomiast po jej zakończeniu ma miejsce odprawa myśliwych. Często w trakcie odbywa się też ślubowanie nowych członków, zgodnie z ustalonym przebiegiem takiego wydarzenia. Polowanie w tym dniu zazwyczaj jest dość krótkie tak, aby wcześnie móc rozpocząć biesiadę. Samo polowanie kończy się także pokotem, którego charakter i formę opisywaliśmy już powyżej.

Polowanie wigilijne

Jedną z najstarszych tradycji w polskim myślistwie jest też polowanie wigilijne. W wielu kołach łowieckich wciąż jest ono organizowane dnia 24 grudnia. W większości jednak jest ono przekładane na inny dzień wolny od pracy, najczęściej jeszcze przed Świętami. Warto zaznaczyć, że takie polowanie jest bardzo uroczyste, choć same łowy nie trwają długo. Przyjmuje się też, że tego dnia zwierzyna najczęściej nie jest strzelana.

Jesteś początkującym lub zaprawionym w bojach myśliwym? Jeśli tak, to z pewnością potrzebujesz odpowiednich akcesoriów. W naszej ofercie znajdziesz ich szeroką gamę, w tym m.in. plecaki myśliwskieakcesoria myśliwskie oraz wiele innych. Sprawdź naszą ofertę produktową i w razie wątpliwości skontaktuj się z nami.