Jak i kiedy polować na grzywacze? Przewodnik polowań na gołębie
24 January 2024
Jak i kiedy polować na grzywacze? Przewodnik polowań na gołębie

Polowanie na ptactwo, podobnie jak na każdą inną zwierzynę, uregulowane jest przepisami prawnymi. Wiele gatunków występujących w Polsce objętych jest ochroną, co oznacza, że polowanie na nie jest całkowicie zabronione.  Jednakże w przypadku gołębi grzywaczów sytuacja prezentuje się inaczej. Pomimo że sporo ptaków jest chronionych, to jednak do tej kategorii nie zalicza się gołębi grzywaczów. Jak powinno wyglądać skuteczne i etyczne polowanie na grzywacze? Co warto przed nim wiedzieć? Pozyskaj najważniejsze informacje z poniższego wpisu!

Czym charakteryzują się gołębie grzywacze? 

Gołębie grzywacze to największe dzikie gołębie występujące na terenie Polski i charakteryzują się dość imponującymi wymiarami. Wynika to z faktu, że długość ciała tych ptaków może sięgać 45 cm, a ich rozpiętość skrzydeł osiąga 80 cm. Wyraźną cechą rozpoznawczą tych ptaków są dobrze widoczne białe paski na szyi i skrzydłach. Grzywacze charakteryzują się dobrze rozwiniętymi zmysłami, które sprawiają, że są wyjątkowo skutecznymi obserwatorami. Ich zmysł wzroku jest bardzo precyzyjny, co pozwala im na skuteczne monitorowanie terenu oraz wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń. 

Gołębie grzywacze i ich występowanie

Gołębie grzywacze występują w zróżnicowanych środowiskach, które obejmują zarówno kompleksy leśne, jak i również parki miejskie. Najczęściej można spotkać je jednak w miejscach, w których posiadają najlepszy dostęp do pożywienia.

Jak polować na grzywacze

Kiedy można polować na grzywacze? Sezon polowań

Czy na gołębie grzywacze można polować przez cały rok? Podobnie jak na wiele innych zwierząt, przepisy prawne określają konkretne daty, podczas których to polowanie na gołębie  jest dozwolone. W Polsce sezon polowań na gołębie grzywacze przypada na okres od 15 sierpnia do 30 listopada. Ustanowienie jasnych i konkretnych terminów polowań ma na celu ochronę populacji zwierząt oraz zachowanie równowagi w ekosystemie. 

Polowanie na grzywacze — skuteczne metody

Polowanie na ptaki, w tym również na gołębie grzywacze, rządzi się pewnymi zasadami mającymi na celu zrównoważone i etyczne praktyki myśliwskie. Przede wszystkim, do tego rodzaju zwierzyny można oddać strzał wyłącznie wtedy, gdy znajduje się ona w locie. To niemałe utrudnienie dla myśliwych, od których w tym przypadku wymaga się ogromnej precyzji i skupienia.  Jak polować na grzywacze?

Jedną ze skutecznych metod polowań na gołębie grzywacze jest polowanie z podchodu. To sposób na oddanie celnego i precyzyjnego strzału, poprzedzonego cichym skradaniem się do zwierzyny. Jako inną metodę można wskazać polowanie z zasiadki, gdzie myśliwy czeka w wybranym punkcie na zwierzynę, zanim przejdzie do oddania strzału. Oba te podejścia wymagają precyzji, cierpliwości i znajomości terenu,  dlatego nie da się ukryć, że polowanie na gołębie grzywacze to niemałe wyzwanie dla myśliwych

Na uwagę zasługuje również polowanie na grzywacze z bałwankami. Metoda ta polega na umieszczeniu atrap ptaków, w strategicznych miejscach, które gołębie grzywacze często odwiedzają. Myśliwy schowany w ukryciu ma w tym czasie okazję do skutecznego oddania strzałów. To polecana metoda, która jednak wymaga wybrania odpowiednich bałwanków.

Polowanie na grzywacze z bałwankami

Broń na gołębie

Do skutecznego polowania na gołębie grzywacze powszechnie używa się broni śrutowej. Broń śrutowa zapewnia wystarczającą siłę oraz zasięg, i jednocześnie minimalizuje ryzyko naruszenia ciała zwierzęcia. Dodatkowo umożliwia oddanie dokładnych i precyzyjnych strzałów, dlatego jest polecanym wyborem dla myśliwych na gołębie. 

Polowanie na gołębie grzywacze to fascynujące wyzwanie. Wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale przede wszystkim doświadczenia, wiedzy i umiejętności. Mamy nadzieję, że nasz wpis pomoże Ci się do niego dobrze przygotować.